طرحِ مانایی

از نظر زیست بومی و اقلیمی، کره زمین ما را تهدیدات زیادی در معرض خطر قرار داده است. یکی از این مخاطرات جدی، کالاهای یک بار مصرف و به خصوص کیسه‌های پلاستیکی است که تجزیه آن‌ها هزاران سال طول می‌کشد و اثرات زیانباری از خود بر جای می‌گذارد.در یک بررسی پژوهشی تحت عنوان “پلاستیک می‌بارد” که توسط پژوهشگر زمین‌شناسی با نام جورج ودربی به انجام رسیده، پرسش‌های جدیدی درباره مقدار پسماند پلاستیکی را که عملا به هوا، آب و خاک در همه نقاط کره خاکی نفوذ پیدا می‌کند، ایجاد شده است. ودربی می‌گوید: من تصور می‌کنم که مهمترین نتیجه‌ای که می‌توانیم با مردم به اشتراک بگذاریم آن است که مقدار پلاستیک موجود در محیط بیشتر از مقداری است که با چشم دیده می‌شود. پلاستیک در باران و در برف وجود دارد و به بخشی از محیط زیست ما تبدیل شده است.

نمونه‌های آب باران جمع‌آوری شده از سراسر کلرادو که زیر میکروسکوپ قرار گرفته‌اند، همگی شامل رنگین‌کمانی از الیاف‌های پلاستیکی و همچنین مهره‌ها و قطعاتی از این جنس هستند. این کشف، ودربی را که در واقع به دنبال بررسی آلودگی نیتروژن بوده، شوکه کرده است. او اضافه می‌کند: این نتایج کاملا غیر مترقبه بوده‌اند. اگرچه با دیگر بررسی‌های اخیر که میکروپلاستیک‌ها را در کوه‌های پیرنه یافته‌اند و گمان می‌برند که ذرات پلاستیک می‌توانند به همراه باد، صدها، و چه بسا هزاران کیلومتر سفر کنند، همخوان است. بررسی‌های پژوهشی دیگری با میکروپلاستیک‌ها در عمیق‌ترین نقاط اقیانوس‌ها، در دریاچه‌های بریتانیا و رودخانه‌ها و آب‌های زیرزمینی ایالات متحده روبرو شده‌اند.

به گفته شری میسون؛ از آنجا که ما پس از تولد با صدها مواد شیمیایی مصنوعی روبرو هستیم، این دشوار است که بتوانیم تخمین بزنیم تا چه حد طول عمر بیشتری می‌داشتیم، اگر که اینطور نمی‌بود. ما احتمالا هیچگاه ارتباط بین پلاستیک و سلامتی را درک نخواهیم کرد. اما آن اندازه هم آگاهی داریم تا بگوییم که تنفس پلاستیک چیز خوبی نیست و بایست به این فکر بیفتیم که وابستگی خود را به پلاستیک در حد گسترده‌ای کاهش دهیم.

 

موسسه گسترش فرهنگ و مطالعات، در راستای اهداف فرهنگی و زیست محیطی خود، اقدام به انجام طرحی با نام “طرح مانایی” نموده است.هدف این طرح “اصلاح رفتار یک بار مصرف” در زمینه‌های مختلف می‌باشد که مصداق اولیه و ابتدایی آن کیسه‌های پلاستیکی است. فرهنگ استفاده از کیف‌های پارچه‌ای که به دفعات زیاد قابل استفاده‌اند، برای قرار دادن کتاب و محصولات فرهنگی خریداری شده از کتابفروشی‌ها می‌تواند گام مهمی در پاکسازی طبیعت از زیانها و سموم ناشی از پلاستیک باشد. طرح مانایی که با مشارکت ارکان مهمی همچون ناشرین،کتاب‌فروشی‌ها و مردم عزیزمان امکان اجرایی پیدا می‌کند، در قالب زیر برنامه‌ریزی شده است:

-موسسه گسترش فرهنگ و مطالعات و ناشرین به عنوان تسهیل گران اجرایی و هزینه‌ایِ این طرح با ثبت لوگو و مشخصات محدود می‌باشند.

-کتاب‌فروشان به عنوان بازوی اصلیِ اجرایی این طرح که با حضور در طرح مانایی و فروش این کیف‌های پارچه‌ای با قیمت هزینه تمام شده و بدون سود، گام مهمی در مسیر “نه به کیسه‌های پلاستیکی” برمی‌دارند. به این ترتیب مردم عزیزمان کتاب‌ها و کالاهای فرهنگی خریداری شده خود را به جای کیسه‌های پلاستیکی، داخل این کیف‌های پارچه‌ایِ تولیدی می‌گذارند.

خبرهای تکمیلی پیرامون ناشرین و کتابفروشانی که به این طرح پیوسته‌اند از طریق سایت موسسه گسترش فرهنگ و مطالعات به نشانی www.gbook .irبه شکل مرتب اطلاع رسانی خواهد شد.

برای مشارکت و کسب اطلاعات بیشتر و حضور در طرح مانایی با شماره تماس موسسه گسترش (77354105) تماس حاصل فرمایید.

 

کتابفروشی‌ها و ناشرین عضو طرح:

*کتابفروشی بوک باکس لواسان به طرح مانایی پیوست.