کتاب “چرا از انتخاب‌هایمان ناخشنودیم؟” اثر بری شوارتز به همت نشر دانژه به چاپ رسیده است. نویسنده در این کتاب با تسلطی تحسین‌برانگیز نشان می‌دهد که چرا هر چه دامنه‌ی انتخاب‌های انسان گسترده‌تر می‌شود، خشنودی و رضایت او کم‌تر می‌شود. شوارتز با تشریح لایه‌هایی از دنیای سرمایه‌داری و مصرف‌گرایی کنونی، پی‌آمدهای مقدر این سبک از زندگی را اضطراب، پشیمانی از آنچه برگزیده‌ایم و آنچه را که انتخاب نکرده‌ایم و در نتیجه ناشادی و افسردگی می‌داند. در فصولی از کتاب، روش‌های کاستن از نارضایتی در دنیای پرآشوب کنونی تشریح می‌شود. کتاب حاضر در زمره‌ی 50 اثر کلاسیک روان‌شناسی در 100 سال اخیر در قلمرو سلامت روان و بهزیستی است.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

تصور کنید تصمیم گرفته‌اید به تماشای کنسرتی بروید که هزینه ورودی آن 20 دلار است. زمانی که وارد محوطه می‌شوید، متوجه می‌شوید که یک بیست دلاری گم کرده‌اید. آیا همچنان حاضرید برای تماشای کنسرت، بیست دلار ورودی را بپردازید؟

تقریبا 90 درصد افراد به این سوال پاسخ مثبت داده‌اند. در مقابل: تصور کنید تصمیم گرفته‌اید به تماشای کنسرت بروید و بلیط 20 دلاری ورودی خود را نیز خریده‌اید. زمانی که وارد محوطه می‌شوید متوجه می‌شوید که بلیط خود را گم کرده‌اید. صندلی شما مخصوص شما علامت گذاری نشده است و بلیط شما قابل بازگشت نیست. آیا حاضرید بیست دلار برای خرید بلیطی دیگر بپردازید؟ در این موقعیت، کمتر از 50 درصد افراد پاسخ مثبت داده‌اند. اما تفاوت این دو مورد در چیست؟ از لحاظ سود و زیان، هردوی این موارد از وضعیت مشابهی برخوردارند. در هر دوی این موارد شما باید انتخاب کنید که یا کنسرت ببینید و 40 دلار فقیرتر شوید و یا کنسرت نبینید و 20 دلار فقیرتر شوید. با این وجود، مشخصا ما مسئله را به این صورت نمی‌بینیم، چرا که بسیاری از پاسخ دهندگان، پاسخ‌های متفاوتی در این دو موقعیت داده‌اند. کانمن و تورسکی اعتقاد دارند که تفاوت بین این دو مورد در شیوه چارچوب‌بندی “توجیهات روانشناختی” نهفته است…

چرا از انتخاب‌هایمان ناخشنودیم را حسین شاره ترجمه کرده و اثر حاضر در 363 صفحه رقعی با جلد نرم و قیمت 40 هزار تومان چاپ و روانه بازار نشر شده است.

واحد خبرگزاری موسسه گسترش فرهنگ و مطالعات