پویش نجات میان رودان

🔵 از پویش مردمی #نجات_میان_رودان سزاوارانه تر حمایت کنیم!

🔴 وظیفه همه ایرانیان است تا با استفاده از تمامی روشهای مدنی و مسالمت جویانه نارضایتی خویش را – از عملکرد دولت ترکیه در کاهش حقابه دجله و فرات و تشدید سدسازی و نیز دولت عربستان در رهاسازی اراضی کشاورزی که با آبهای فسیلی آبیاری می کرده و اینک به چشمه های جدید تولید گرد و خاک بدل شده است – اعلام دارند؛ اقدامی که در صورت مشارکت گسترده در حمایت از این پویش، حتی می تواند به عنوان یک جنایت محیط زیستی و نسل کشی؛ در دادگاه لاهه هم قابل طرح باشد.

نجات تالاب هورالعظیم

cNvoVqmjvzJpWSi-800x450-noPad

⭐متوقف کردن روند ویرانگر تخریب سرزمین در غرب ایران

روند سد سازی های کشور ترکیه در دو دهه گذشته در حوضه آناتولی جنوبی و سرچشمه های دجله و فرات باعث شده که گنجایش تنها یکی از این سازه های غول آسا یعنی سدآتاترک روی فرات که در 1992 آبگیری شد به 48 میلیارد مترمکعب برسد. همچنین ساخت سد 10.4 میلیارد مترمکعبی ایلیسو روی سرشاخه های دجله از دسامبر 2014 در دست انجام کشور ترکیه است.
ساخت این سدها، نظام آبشناختی دو رودخانه بزرگ دجله و فرات را به شدت متاثر و مختل کرده و می کند و به متروکه شدن چندین میلیون هکتار از اراضی کشاورزی در کشورهای سوریه و عراق انجامیده و بحرانی جدی در پایاب آنها یعنی هورالعظیم بوجود آورده است؛ بحرانی که سبب شده تا تالاب راهبردی هورالعظیم به بزرگترین کانون بحرانی ریزگرد در منطقه بدل شود.
جوامع بومی و مردم سوریه، عراق و ایران؛ یعنی: خاستگاه کهن ترین تمدنهای جهان چون ایرانی، سوری و بین النهرین، به شدت از اثرات ویرانگر این سدها آسیب دیده و می بینند .
ادامه روند ویرانگر سدسازی دولت ترکیه و مهار آب این دو رودخانه، گذشته از نابودی کشاورزی و تشنگی روستاها و شهرها در میان رودان، طغیان پدیده گرد و غبار در باختر ایران را هم پدید آورده و پیوسته تشدید می کند؛ فرآیند ویرانگری که نه تنها سلامت که فعالیتهای تولیدی و روزمره مردم را تهدید کرده و آبادبوم های انسانی را به سمت متروکه شدن سوق می دهد.
پیامدهای ویرانگر سدسازی در ترکیه نه تنها به فجایع انسانی ناشی از جنگ تحمیلی در سوریه و عراق دامن زده و حقوق بشر را تهدید میکند، که همچنین با مفاد کنوانسیون مقابله با بیابانزایی، و بیانیه حقوق جوامع بومی سازمان ملل آشکارا مغایرت تام دارد.
⭐ برای امضا این نامه کافی است اینجا کلیک کنید سپس  نام، نام خانوادگی و رایانامه خود را وارد و کلمه sign را بزنید.

ویدیو آموزش نحوه ی ثبت امضا.