اجرای این پروژه به مناسبت نودمین سال تولد گارسیا مارکز است و هدف از این کار احترام به مقام ادبی این نویسنده اعلام شده است.

به نوشته‌ی خبرگزاری پرنسا لاتینا، هر کدام از فصل‌های این مجموعه‌ سه فصلی پیش‌بینی می‌شود 13 اپیزود داشته باشد. نخستین بخش قرار است تا اواسط آوریل آماده شود.

سرکیو کابرِرا به عنوان کارگردان این مجموعه انتخاب شده و قرار است تهیه‌کنندگان خصوصی منابع مالی آن را تأمین کنند.

گفته می‌شود منابعی که برای ساخت این مجموعه‌ی سینمایی استفاده می‌شود عمدتاً از شبکه‌های یوتیوب و نتفلیکس استخراج شده‌اند.

از منابع دیگری که نام برده شده مصاحبه‌های تلویزیونی و ویدئو‌یی است که گابریل گارسیا مارکز در چندین دهه در کشورهای مختلف با رسانه‌ها داشته است.

ایراد خطابه‌ی نوبل در دهه‌ی هشتاد میلادی در آکادمی نوبل استکهلم از دیگر منابعی است که تهیه‌کنندگان این مجموعه از ان نام برده‌اند.

گارسیامارکز سال 1982 به خاطر نوشتن رمان معروف «صد سال تنهایی» توانست برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات شود.

بخشی از این مجموعه‌ی سینمایی نیز درباره‌ی درگذشت و خاکسپاری این نویسنده‌ی کلمبیایی خواهد بود. گارسیا مارکز روز پنجشنبه ۱۷ آوریل ۲۰۱۴ (۲۸ فروردین ۱۳۹۳) در ۸۷ سالگی در شهر مکزیکوسیتی درگذشت.

خانواده‌ی او دو سال پیش از مرگش از بیماری فراموشی او خبر داده بودند. پیکر گارسیا مارکز در مکزیکوسیتی سوزانده شد و بخشی از خاکستر جسدش به کلمبیا، زادگاهش، منتقل شد.

از گارسیامارکز آثار فراوانی به فارسی ترجمه شده که معروف‌ترین اثرش «صد سال تنهایی» است.

برگرفته از خبرگزاری کتاب ایران “ایبنا”