ناشران خسارت دیده به خاطر بارندگی، منتظر اعلام نظر کارشناسان بیمه برای جبران خسارت هستند.

بارش باران در بعدازظهر سومین روز نمایشگاه خسارتی به ناشران، کودک و نوجوان وارد کرد. رضا مرادی، کارشناس کتاب و غرفه‌دار انتشارات امیرکبیر می‌گوید: بارش باران آسیب زیادی به غرفه ما زده است،‌حدود 40 درصد آثارمان در اثر آب و رطوبت آسیب دیدند. درحالی‌که شهرداری به عنوان مسئول تجهیز و آماده‌سازی شهرآفتاب یک‌سال فرصت داشتند تا مشکل چادرها را برطرف کنند. ولی هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است. سالن‌ها در مقابل باد و باران به شدت آسیب‌پذیر است و در اثر بارش نیم ساعتی باران مردم وحشت‌زده به خاطر ترس از برق‌گرفتگی  و … سالن‌ها را ترک می‌کنند.

رضا نصراللهی، مدیر نشر حدیث نینوا  با اشاره به خسارت‌های وارد شده به کتاب‌هایش گفت: ما  منتظریم که مسئولان بیمه بیایند و تعیین خسارت کنند ولی با وجود اینکه این غرفه در معرض دید عموم است ما مجبور شدیم غرفه را تعطیل کنیم و با گذشت  حدود 20 ساعت از این حادثه هنوز هیچ‌کس مراجعه نکرده و ما مجبور شدیم فقط از غرفه آسیب‌دیده عکس‌برداری کرده و با همکاری سایر دوستان غرفه را روبه‌راه کنیم. در این میان انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک همکاری بسیار خوبی با ما داشت همچنین مسولانی از مدیریت نمایشگاه کتاب، شهرداری و ارشاد اسلامی بازدید کرده‌اند ولی ترتیب اثری داده نشده است. فقط دلجویی کردن کافی نیست.

بجز این دو ناشر، ناشران دیگری هم مانند نشر جمال، براق، سوره مهر و … آسیب‌های زیادی از این بارندگی دیده‌اند.

مدیر سالن‌های کودک و نوجوان سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، درباره ایرادات ساختاری نمایشگاه شهر آفتاب بیان کرد: وقتی که در مصلی بودیم با اینکه بخش کودک و نوجوان در زیر چادر قرار داشت و چادرها از استانداردهای بین‌المللی هم برخوردار نبودند ولی به‌خاطر تجربه‌ای که مجموعه اجرایی  داشتند تلاش می‌کردند اتفاقی در زمان بارندگی‌ها و طوفان رخ ندهد و به‌جز یک سال که طوفان با سرعت بالای 80 کیلومتر داشتیم و باد به قسمتی از چادرها آسیب‌ رسانده بود، آسیب جدی‌ای نمایشگاه را تهدید نکرد.

نادر قدیانی اضافه کرد: زمانی که برگزاری نمایشگاه به شهر آفتاب منتقل شد بازهم به دلیل عدم وجود فضای مستقل لازم برای همه ناشران، شهرداری موظف شد برای اینکه کل ناشران بتوانند در نمایشگاه حضور داشته باشند اقدام به ساخت سالن‌هایی در زیر چادر با استانداردهای جهانی کند. ولی محل انتخاب نصب این چادرها از استانداردهای کافی برخوردار نبود و کف آنها نسبت به خیابان‌های اطرافش حدود 60 سانتی‌متر پایین‌تر بود و همین مساله سبب شده آب حاصل از بارندگی به چادر وارد ‌شود.

وی در ادامه بیان کرد: با اینکه در سال گذشته اطراف چادرها ایزوگام شده بود اما باز هم امسال شاهد ورود آب به داخل چادرها بودیم که دلیل آن هم ایزوگام کردن با سرعت بالا و با بی‌دقتی بود که سبب شد دوباره آب از همان محل‌ها وارد سالن‌ها ‌شود.  مشکل دوم ناودان‌هایی است که ببین دو چادر نصب شده؛ این ناودان‌ها در سال گذشته به علت اینکه تحمل حجم میزان بارش را نداشتند در دو نوبت دچار مشکل شدند در نتیجه شهرداری مجبور شد ناودانی آهنی برای تخلیه آب باران قرار دهد که آن هم در سال گذشته در دو منطقه به خاطر حجم بالای بارندگی آسیب دید و تعمیر قطعی نشد. از طرفی امسال در اطراف چادر چاه‌های جذبی حفاری شد که آب‌های سطحی وار آنها شود ولی عملا بارندگی‌های اخیر نشان داد که تعداد چاه‌های جذبی بسیار کم است و باید تعداد بیشتری از این چاه‌ها در اطراف سالن‌های کودک و نوجوان آماده شود تا حجم آب به خاطر پایین بودن سطح سالن‌ها وارد آن شود.

به‌گفته قدیانی بیش از 50 ناشر براثر بارندگی دیروز دچار آسیب جدی شدند و در آیین‌نامه ابلاغی به ناشران اساسا هیچ بند و ماده‌ای وجود ندارد که ناشر را موظف به داشتن پالت کند ولی انجمن در اطلاعیه شماره 21 توصیه کرد که بهتر است پالت و نایلون برای حفاظت از کتاب‌ها در اختیار ناشران باشد. ولی این امکان برای بخشی از ناشران فراهم نبود و کتاب‌هایی که روی زمین قرار داشتند آسیب جدی دیدند اینها ناشرانی بودند که زمان تعطیلی غرفه کتاب‌های‌شان را روی میزها قرار می‌دادند اما از محل سوراخ چادرها آسیب دیدند.

سخنگوی سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیز در واکنش به اتفاق‌های پیش آمده در شهر آفتاب بر اثر بارش باران ضمن انتقاد از مجموعه شهر آفتاب وابسته به شهرداری تهران از ناشران و بازدیدکنندگان عذرخواهی کرده و می‌گوید: بر اساس تفاهم‌نامه منعقد شده با موضوع استفاده از شهر آفتاب برای نمایشگاه کتاب، تجهیز و آماده‌سازی زیرساخت‌های نمایشگاه بر مبنای استانداردهای نمایشگاهی بر عهده مجموعه شهر آفتاب بوده است. طبق تفاهم نامه شش ساله که میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری تهران منعقد شده، تشکل‌های نشر و ارشاد به عنوان بهره‌بردارِ مجموعه شهر آفتاب، در آماده‌سازی این مکان هیچ نقشی نداشته‌اند و بر اساس همین تفاهم‌نامه تجهیز و آماده‌سازی زیرساخت‌های نمایشگاه بر اساس استانداردهای نمایشگاهی بر عهده مجموعه شهر آفتاب وابسته به شهرداری بوده است.

همایون امیرزاده، می‌افزاید: در این تفاهم‌نامه صنف نشر و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان بهره‌بردار معرفی شده‌اند. همچنین در گفت‌و گوهای تفصیلی در خصوص آماده‌سازی در مراحل مختلف علی‌رغم دغدغه‌های جدی که به دلیل مشکلات آب‌گرفتگی سالن‌ها در سال گذشته ایجاد شده بود شهرداری و شهر آفتاب اطمینان کامل داده بودند که شاهد تکرار مشکلات در دوره فعلی نمایشگاه نخواهیم بود.

به گفته وی در تمامی مراحل آماده‌سازی سالن‌ها دغدغه‌های جدی صنف نشر و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان برگزار کنندگان نمایشگاه اعلام و منتقل شده بود. انتظار جدی می‌رفت با توجه به اتفاق‌های سال گذشته و گفت‌و گوهای کارشناسی، نسبت به رفع این دغدغه‌ی درست، اقدام اصولی صورت گیرد.

با توجه به اینکه بارش باران‌های شدید و سیل‌آسا در اردیبهشت‌ماه امری کاملا طبیعی بوده و دور از انتظار نیست، اما هر سال ناشران در نمایشگاه کتاب در اثر بارش باران دچار خسارت‌های زیادی می‌شوند. به نظر می‌رسد تا زمانی که به‌صورت اصولی آسیب‌هایی که در سازه چادرها وجود دارد اصلاح نشود با کوچک‌ترین بارندگی این جریان، هر سال تکرار خواهد شد. لذا با توجه به احتمال تکرار این مشکلات به دلیل شرایط ناپایدار جوی، انتظار می‌رود اقدام‌های پیشگیرانه‌ جدی و قابل اتکا و اعتماد صورت پذیرد.

سی‎اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «یک کتاب بیشتر بخوانیم» و با ریاست سیدعباس صالحی از 13 تا 23 اردیبهشت در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب میزبان علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی خواهد بود.

برگرفته از خبرگزاری کتاب ایران “ایبنا”