معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور اطلاعیه‌ای شرایط اعطای تسهیلات برای تأسیس، نوسازی و تجهیز کتاب‌فروشی‌ها را در مناطق کمتر برخوردار اعلام کرد.

به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن این اطلاعیه آمده است:

«با عنایت به قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در اجرای ماده 4 آیین­نامه نحوه پرداخت یارانه در حوزه نشر همچنین تحقق اهداف سند چشم‌­انداز تقویت بنیان‌های اصلی نشر، ایجاد زمینه­‌های مناسب تسهیل دسترسی مصرف‌کنندگان به کتاب، معاونت امور فرهنگی در نظر دارد نسبت به اعطای تسهیلات مورد نیاز برای تأسیس، نوسازی و تجهیز مراکز فروش کتاب در مناطق کمتر برخوردار اقدام نماید. متقاضیان می‌توانند درخواست­‌های خود را به انضمام نمونه کاربرگ طرح توجیهی به نشانی ketab. Farhang.gov.ir  تکمیل و ارسال نمایند.»
ارائه این تسهیلات در پی انعقاد تقاهم‌نامه میان معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بانک شهر که در ایام برگزاری سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به امضا رسید، وارد فاز اجرایی شده است.

همایون امیرزاده، سخنگوی سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران پیش از این با اشاره به این تفاهم‌نامه چنین بیان کرده بود: تسهیلاتی که برای احداث کتاب‌فروشی‌ها ارائه می‌شود با نرخ بهره هشت درصد است. در آغاز معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ارائه تسهیلات تا سقف یک میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته بود،‌ اما توانست با مدیریت منابع مالی این مبلغ را تا سقف 10 میلیارد تومان افزایش دهد و بانک شهر نیز 10 میلیارد تومان اعتبار برای ارائه این تسهیلات ارائه کرد. بازپرداخت وام باید در چهل و هشت‌ماه انجام شود.

همچنین امیرمسعود شهرام‌نیا، قائم‌مقام نمایشگاه با اشاره به مفاد تفاهم‌نامه میان بانک شهر و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح داد: این وام‌ها در مبالغ 100، 200 و 300 میلیونی تعیین شده‌اند. اگر میانگین ‌را 200 میلیون تومان در نظر بگیریم حداقل 100 تا 150 کتاب‌فروش از این وام بهره‌مند می‌شوند. همچنین در این طرح اولویت بیش‌تر مناطق و استان‌هایی هستند که در زمینه کتابفروشی بحران دارند.

برگرفته از خبرگزاری کتاب ایران “ایبنا”