رمان سور بُز اثر بارگاس یوسا نویسنده پرویی را می‌توان گوهر ناب ادبیات جهان دانست. وقایع این رمان که در سال 2000 نوشته شده و توسط یوسا به لوئوردس و خوسه اسرائیل کوئلو و دیگر دوستان اهل دومینیکن تقدیم شده، در جمهوری دومینیکن رخ می‎دهد و ترور و مرگ دیکتاتور این کشور، تروخیو را در دو برهه تاریخی نقل می‌کند: می 1961 و سالها بعد یعنی سال 1996. فلاکت دومینیکن تحت دیکتاتوری تروخیو در سال‌های دهه 50 میلادی و اثرات آن بر جزیره و ساکنانش زیر ذره بین و تیغ برنده یوسا قرار گرفته است. رمان در سه خط روایتیِ اصلی که به شکل هوشمندانه‌ای در هم تنیده می‎شوند، وقایع خود را به پیش می‌برد.

رژیم تروخیو از سال 1930 تا 1961 میلادی یعنی زمان ترورِ وی، در دومینیکن دوام آورد و از این حیث یکی از دیکتاتوری‌های شاخص قرن بیستمی است. تروخیو ابتدا رئیس پلیس بود و بعدها به ارتش راه یافت و پایه‌های قدرت خود را مستحکم کرد. یوسا درباره شخصیت تروخیو می‌گوید: “آدم مشهوری بود که ژست‌های بسیار زیادی داشت، خودش یک پا بازیگر بود که دائم این ور و آن ور را نگاه می‌کرد و از طرف دیگر در خیلی از موارد می‌شد کاریکاتور ژشت‌هایش را کشید. با این همه در انتخاب لحنی قاطع، بسیار محتاط بود!”

این رمان، تمجید و ستایش جهانی منتقدان را نیز برانگیخت و از جمله محبوب‌ترین رمان‌های یوسا در بین دوستداران ادبیات است. سوربز را عبدالله کوثری ترجمه کرده و رمان حاضر در 623 صفحه رقعی با جلد سخت و قیمت 45 هزار تومان چاپ و در کتابفروشی‌ها موجود است.

واحد خبرگزاری موسسه گسترش فرهنگ و مطالعات

برای خرید و ثبت سفارش این کتاب کلیک کنید