از نظر زیست بومی و اقلیمی، کره زمین ما را تهدیدات زیادی در معرض خطر قرار داده است. یکی از این مخاطرات جدی، کالاهای یک بار مصرف و به خصوص کیسه‌های پلاستیکی است که تجزیه آن‌ها هزاران سال طول می‌کشد و اثرات زیانباری از خود بر جای می‌گذارد. موسسه گسترش فرهنگ و مطالعات، در راستای اهداف فرهنگی و زیست محیطی خود، اقدام به انجام طرحی با نام “طرح مانایی” نموده است.هدف این طرح “اصلاح رفتار یک بار مصرف” در زمینه‌های مختلف می‌باشد که مصداق اولیه و ابتدایی آن کیسه‌های پلاستیکی است. فرهنگ استفاده از کیف‌های پارچه‌ای که به دفعات زیاد قابل استفاده‌اند، برای قرار دادن کتاب و محصولات فرهنگی خریداری شده از کتابفروشی‌ها می‌تواند گام مهمی در پاکسازی طبیعت از زیانها و سموم ناشی از پلاستیک باشد. طرح مانایی که با مشارکت ارکان مهمی همچون ناشرین،کتاب‌فروشی‌ها و مردم عزیزمان امکان اجرایی پیدا می‌کند، در قالب زیر برنامه‌ریزی شده است:

-موسسه گسترش فرهنگ و مطالعات و ناشرین به عنوان تسهیل گران اجرایی و هزینه‌ایِ این طرح با ثبت لوگو و مشخصات محدود می‌باشند.

-کتاب‌فروشان به عنوان بازوی اصلیِ اجرایی این طرح که با حضور در طرح مانایی و فروش این کیف‌های پارچه‌ای با قیمت هزینه تمام شده و بدون سود، گام مهمی در مسیر “نه به کیسه‌های پلاستیکی” برمی‌دارند. به این ترتیب مردم عزیزمان کتاب‌ها و کالاهای فرهنگی خریداری شده خود را به جای کیسه‌های پلاستیکی، داخل این کیف‌های پارچه‌ایِ تولیدی می‌گذارند.

خبرهای تکمیلی پیرامون ناشرین و کتابفروشانی که به این طرح پیوسته‌اند از طریق سایت موسسه گسترش فرهنگ و مطالعات به نشانی www.gbook .ir به شکل مرتب اطلاع رسانی خواهد شد.

برای مشارکت و کسب اطلاعات بیشتر و حضور در طرح مانایی با شماره تماس موسسه گسترش (77354105) تماس حاصل فرمایید.

واحد خبرگزاری موسسه گسترش فرهنگ و مطالعات

 

کتابفروشی‌های عضو طرح:

*کتابفروشی بوک باکس لواسان به طرح مانایی پیوست