اگر از درونت صدایی شنیدی که می‌گوید نمی‌توانی نقاشی بکشی، آنگاه هرطور شده نقاشی کن تا آن صدا خاموش شود. این جمله‌ای است از ونسان ون گوگ نقاش بزرگِ هلندیِ تمام دوران‌ها. داستان زندگی ون گوگ یکی از عجیب‌ترین داستان‌ها در طول تاریخ هنر است. زندگی هنری او بسیار دردناک و دشوار بود. در دوره‌ی زندگانی از او هیچ‌گونه تقدیری نشد. در نهایت با شلیک گلوله‌ای در سینه زندگیش به پایان رسید.ون گوگ در تمام عمر خود در آرزوی به رسمیت شناخته شدن بود اما هرگز آرزویش برآورده نشد. هرچند در دوران زنده بودنش فقط یکی از نقاشی‌هایش به فروش رفت اما امروزه یکی از طلایه‌داران نقاشی قرن بیستم و یکی از بزرگترین نقاشان تاریخ هنر و از تاثیرگذارترین نقاشان پُست امپرسیونیسم به شمار می‎آید و تابلوهایش ده‌ها میلیون دلار به فروش می‌رسند. ون گوگ در طول زندگیش با حس از خود بیگانگی و فقدان امنیت زندگی کرد و پیوسته در جستجوی عشق و آرمانشهر بود. معتقد بود عشق هنرش را صیقل می‌دهد: “در درونم آتشی بزرگ مشتعل است ولی کسی کنار این آتش نمی‎ایستد تا خود را گرم کند، رهگذران فقط حلقه‌ی دود آن را می‌بینند”.

کسی که خود تشنه عشق و مهر و امنیت بود، هرگز مهرش را از کسی دریغ نکرد و همواره به مردم پیرامونش مهر می‌ورزید: “هیچ‌چیزی هنرمندانه‌تر از دوست داشتن مردم نیست”

حالا انتشارات پارمیس مجموعه نقاشی‌های ون گوگ را به همراه نقد آنها در شکل و شمایلی نفیس و بر روی برگه‌های گلاسه روغنی به چاپ رسانده است. این اثر جلد اول نقاشی‌های ون گوگ را شامل می‌شود که می‌تواند برای دوستداران این نقاشِ بزرگ کتابی لذت بخش باشد. شکوه عشق اثر مشترک اینگو.اف والتر و راینر متزگر و با ترجمه منصوره وحدتی احمد زاده در 724 صفحه خشتی با جلد سخت به چاپ رسیده و با قیمت 250 هزار تومان به بازار نشر عرضه شده است.

واحد خبرگزاری موسسه گسترش فرهنگ و مطالعات

برای خرید و ثبت سفارش این کتاب کلیک کنید