نمایشنامه‌های اتاق عروس و سهم زن اثر والنتین کراسناگوروف نمایشنامه‌نویس روس به همت نشر بیدگل به چاپ رسیده است. والنتین کراسناگوروف که خالق بیش از پنجاه اثر نمایشی است، تقریبا در تمام دنیا شناخته شده است. آثار او زبانی روان و ساده دارند و از عمقِ مکالمات روزمره سرچشمه می‌گیرند. کراسناگوروف همیشه به عمق هر موقعیتی که می‌نویسد رسوخ می‌کند. او دیالوگ‌هایش را چنان واقعی پیش می‌برد که تصور می‌شود احتمالا آن‌ها را خودش ننوشته، بلکه در جایی میکروفون کار گذاشته و مکالمات را ضبط کرده است. نمایشنامه‌های او از اشراف دقیق‌اش به روانشناسی بشریت حکایت می‌کنند و مرزهای جغرافیایی را در می‌نوردند. آثار کراسناگوروف فقط به روسیه تعلق ندارند، او آن‌قدر جهان شمول می‌نویسد که خوانندگان اغلب با شخصیت‌هایش همذات‌پنداری می‌کنند.

اتاق عروس کمدی‌ئی با شانزده شخصیت زن است، شامل عروس و تمام اطرافیانش. نادیا ناگهان تصمیم گرفته ازدواج کند، گرچه این ازدواج مخالفان زیادی دارد. داماد در ساعت مقرر در تالار حاضر نمی‌شود، صمیمی‌ترین دوستِ عروس رازی را برایش فاش می‌کند، اما این راز چیست؟

در سهم زن، دو زن خارج از روز ملاقات، پنهانی و در لباس مبدل به بیمارستان می‌آیند تا شوهرانشان را ملاقات کنند. از نشانه‌هایی که می‌دهند به نظر می‌رسد هر دو از یک شخص صحبت می‌کنند. زنی مسن که می‌تواند همسر مرد باشد و زن جوان‌تر که ممکن است معشوقه‌اش باشد. آیا واقعا چنین است یا هر دو اشتباه کرده‌اند؟

کراسناگوروف با وجود اینکه مرد است، کاملا به دنیای زنان اشراف دارد. در این نمایشنامه ما ترس‌ها، تردیدها و دغدغه‌های هر دو زن را می‌شنویم و با آن‌ها همراه می‌شویم.

مجموعه این دو نمایشنامه با ترجمه ماندانا مجیدی همراه شده و کتاب حاضر در 138 صفحه رقعی با جلد نرم چاپ و با قیمت 20 هزار تومان روانه بازار نشر شده است.

واحد خبرگزاری موسسه گسترش فرهنگ و مطالعات

برای خرید و ثبت سفارش این کتاب کلیک کنید