کتاب طنز و مفرح “ساندویچ برای حیدر نعمت زاده” به همت نشر هوپا چاپ شده است. ساندویچ برای حیدر نعمت زاده داستان «عَلو» و «داوود» است. این دو نفر عاشق دوچرخه‌سواری هستند، همین‌طور عاشق ساندویچ. اما نه دوچرخه‌سواری بلدند، نه پولی برای خریدن ساندویچ دارند. زنگ تفریح که می‌شود، دزدکی دوچرخه‌ی «امیرو»، بچه‌شرّ کلاس را برمی‌دارند و می‌زنند به چاک.علو قصه هم که در سراسر اثر برای خودش پدیده‌ای است!

منصور علیمرادی نویسنده، شاعر و پژوهشگر فرهنگ اصالتاً اهل جنوب کرمان است. از همان دوران نوجوانی به زبان و ادبیات فارسی علاقه‌مند بود و فعالیت ادبی‌اش را آغاز کرد. علاوه بر داستان‌نویسی و سرودن شعر، در زمینه‌ی فرهنگ بومی جنوب استان کرمان پژوهش‌های بسیاری انجام داده و آثاری مثل شروگ ماه، لیکوهای رودباری و افسانه‌های مردمان کرانه‌های رود هلیل  و اشعار و ترانه‌های شفاهی و فرهنگ بزرگ ضرب‌المثل‌های جنوب کرمان را به نگارش درآورده است. مجموعه‌داستان‌های زیبای هلیل، نام دیگرش باد است سینیور، رمان تاریک ماه و بازنویسی افسانه‌ی قلعه‌ی سموران و مجموعه‌شعر آوازهای عقیم باد از دیگر آثار اوست.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: سرم را که برمی‌گردانم،می‌بینم علو دارد دزدکی از روی مشق‌های بغل دستی‌اش می‌نویسد.پوست پشت دست‌های علو سیاه و خشک شده،خاله بلقیس می‌گفت: “باید همیشه کرم بزنی خاله!” گفتم: “این باید برود روغن نباتی بمالد به ترک دست و پاهایش خاله،ترک پاهایش را باید با کاه گل پر کنی،کارش از کرم گذشته”.علو به ابر سیاهی که بیرون از پنجره دارد آرام روی آسمان پهن می‌شود،خیره شده،اشاره می‌کند به ابر و بیخ گوشم می‌گوید: “می‌بینی داوود؟” آهسته می‌گویم: “ها!کور که نیستم”…

واحد خبرگزاری موسسه گسترش فرهنگ و مطالعات

برای خرید و ثبت سفارش این کتاب کلیک کنید