رمان “بی سرنوشتی” اثر ایمره کرتیس نویسنده مجارستانی برنده نوبل ادبیات سال 2002، به همت نشر همان به چاپ رسیده است. کرتیس در این رمان که در مجارستان کمونیستی ممنوع بود، واقعیت تاثیر یک نظام خودکامه را بر سرشت آدمی نشان می‌دهد و دوگانه‌ی خیر و شر را در غیاب آزادی به چالش می‌کشد.

اگر سرنوشت وجود داشته باشد، دیگر جایی برای آزادی نمی‌ماند و اگر آزادی وجود داشته باشد، دیگر سرنوشتی باقی نمی‌ماند و این یعنی که در این صورت ما خودمان سرنوشتِ خودمان هستیم.

از دستگیری در بوداپست تا رهایی از اردوگاه بوخن‌والد، گئورگی کابوسی از روزمرگی و توقف زمان را تجربه می‌کند. اما در این میان رنج‌آورتر از کار اجباری، غریزه قدرتمند بقاست که او را وادار می‌کند به همرنگی با قضاوت توجیه ناپذیر محیط…

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

به رغم همه‌ی ملاحظات عاقلانه و محاسبات منطقی و دلایل قاطع و محکمی که وجود داشت، هنوز در درون خودم صدای پنهان و در عین حال سمج میل فروخورده‌ای را می‌شنیدم که می‌گفت: می‌خواهم کمی بیشتر در این اردوگاه بیگاری زیبا زندگی کنم!

بی سرنوشتی را الهام کریمی بلان ترجمه کرده و اثر حاضر در 222 صفحه رقعی با جلد نرم چاپ و با قیمت 27 هزار تومان روانه بازار نشر شده است.

واحد خبرگزاری موسسه گسترش فرهنگ و مطالعات

برای خرید و ثبت سفارش این کتاب کلیک کنید