کتاب «ماجراهای دهکده من» نوشته آسترید لیندگرن با تصویرگری تونی راس، نخستین جلد از مجموعه «بروبچه‌های دهکده پرماجرا» است که با ترجمه جمال‌الدین اکرمی از سوی انتشارات محراب قلم برای بچه‌ها منتشر شده است.

در این داستان در میان مزارع حاشیه شهر، سه خانه‌باغ قرار دارد که همه‌شان در یک ردیف هستند. لیزا، دو برادرش و دوستان نزدیکش در این محل زندگی می‌کنند. در این دهکده شلوغ هر روز برای لیزا و دوستانش ماجراهای تازه‌ای روی می‌دهد. آن‌ها با یکدیگر وارد تونل‌های مرموز می‌شوند. شب در انبار می‌خوابند و سگ تنهایی را از دست کفاش بداخلاقی نجات می‌دهند.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «همگی ما از تیرک‌های زیر سقف آویزان شدیم و پریدیم روی پشته‌های علوفه. وای! با همان اولین پرش، احساس کردم گنجشک‌ها دارند دور سرم می‌چرخند. لاس می‌گفت کسی که برنده بشود، یک آب‌نبات چوبی جایزه می‌گیرد. او همان روز یک آب‌نبات چوبی از مغازه دهکده استوربی خریده بود تا به نفر برنده جایزه بدهد. آن هم از پولی که مامان برای خرید مایه خمیر نان به او داده بود. با این وعده‌وعید ما پریدیم و پریدیم. سعی کردیم از همدیگر جلو بزنیم، اما آخر سر لاس از یک تیرک آویزان شد و روی کوچکترین دسته علوفه پرید. پریدن همان و درازکش شدن روی زمین همان. مدت زیادی روی زمین بی‌حرکت بود و نتوانست تکان بخورد. مدتی گذشت تا به حرف بیاید: «فکر می‌کنم قلبم آمده توی حلقم. گمان کنم دیگر نتوانم تا آخر عمرم قدم از قدم بردارم.»

آسترید لیندگرن سال 1907 در سوئد به دنیا آمد و در 94 سالگی درگذشت. در طول زندگی خود بیش از 40 کتاب برای بچه‌ها نوشت و تا کنون نزدیک به 145 میلیون نسخه از کتاب‌هایش در سراسر جهان به فروش رفته است. بسیاری از داستان‌های لیندگرن برگرفته از خاطرات کودکی اوست؛ داستان‌هایی که در آن‌ها از شخصیت‌های معمولی و دوست‌داشتنی استفاده کرده است. لیندگرن در سال 1958 موفق به دریافت جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن شد.

انتشارات محراب قلم، کتاب «ماجراهای دهکده من» را در 108 صفحه با شمارگان هزار و 100 نسخه و قیمت 80 هزار ریال منتشر کرده است.

برگرفته از خبرگزاری کتاب ایران “ایبنا”