کتاب “خداحافظ سارایوو” اثر آتکا رید و هانا اسکوفیلد به همت انتشارات کتابستان معرفت به چاپ رسیده است. منطقه بالکان همواره در طول تاریخ، منطقه‌ی پر آشوبی بوده که محل شکل‌گیری فراز و فرودهای قصه‌ی زندگی بسیاری از آدم‌ها بوده است. در سال 1991، اسلوونی و کرواسی استقلال خود از یوگسلاوی را اعلام کردند. بعد از جنگی ده روزه، اسلوونی با موفقیت جدا شد با این وجود، صرب‌هایی که در کرواسی زندگی می‌کردند، در برابر استقلال مقاومت کردند. با پشتیبانی ارتشِ کاملا مجهز یوگسلاوی که حالا در کنترل صرب‌ها بود، بخشی از کرواسی اشغال شد و در این دوره بود که اصطلاح “پاک‌سازی نژادی” وارد واژگان مدرن شد. آتش جنگ هنوز در کرواسی شعله‌ور بود که در آپریل 1992، به دنبال رفراندوم ملی، بوسنی و هرزگوین هم از یوگسلاوی اعلام استقلال کرد. صرب‌های بوسنی به کمک ارتش یوگسلاوی به هم‌وطنان مسلمان و کرواتِ خود حمله و بخش‌های وسیعی از کشور را به تصرف درآوردند. صرب‌ها و ارتش یوگسلاوی که به توپخانه‌ها و تانک‌های سنگین مجهز بودند، سارایوو، پایتخت بوسنی را محاصره کردند و یکی از طولانی‌ترین و خونین‌ترین محاصره‌های تاریخ جدید را به بار آوردند.

هانا دوازده سال داشت که آتکای بیست‌ویک ساله او و خواهر دیگرشان نادیای چهارده ساله را سوار اتوبوس مخصوص پناهندگان کرد که زنان و بچه‌ها را از شهر جنگ‌زده خارج می‌کرد. آتکا در شهر ماند تا مراقب پنج خواهر و برادر دیگرش باشد. آن‌ها تصور می‌کردند جنگ چند هفته بیشتر دوام نخواهد آورد اما…

خداحافظ سارایوو را عابده میرزایی ترجمه کرده و اثر حاضر در 448 صفحه‌ی پالتوئی با جلد نرم و قیمت 29500 تومان چاپ و روانه بازار نشر شده است.

واحد خبرگزاری موسسه گسترش فرهنگ و مطالعات

برای خرید و ثبت سفارش این کتاب کلیک کنید