مجموعه داستان “تعطیلات بی دغدغه” اثر دیوید سداریس به همت بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه به چاپ رسیده است. دیوید سداریس نویسنده، طنزپرداز و برنامه‌‌ساز مشهور رادیو در آمریکا است که بیشتر شهرتش را مدیون داستان‌های کوتاه از زندگی شخصی خویش است که ماهیتی فکاهی و طعنه‌آمیز دارند. او در این داستان‌ها به تفسیر و طعنه به مسائل اجتماعی می‌پردازد و به دلیل طنز زیرکانه داستان‌های اوست که وی را یکی از طنزپردازان نوآور ادبیات آمریکا می‌نامند.

در یکی از داستان‌های این مجموعه با عنوان خاطرات سانتالند می‌خوانیم:

در کافی شاپ نشسته بودم و آگهی‌های استخدام را مرور می‌کردم که این آگهی به چشمم خورد: می‌سیز شعبه‌ی هرالد اسکوئر، بزرگترین فروشگاه دنیا، فرصتی طلایی برای آدم‌های معاشرتی و سرزنده از هر شکل و اندازه که دنبال چیزی بیش از شغلی موقت هستند، کار در لباس یک وروجک در سانتالند می‌سیز به معنی حضور در مرکز هیجان است.

دور آگهی را خط کشیدم و بعد از فکرش با صدای بلند خندیدم. مردی که کنارم نشسته بود روی چهارپایه‌اش به سمت من برگشت که ببیند نکند خل و چل باشم. من بی صدا به خندیدن ادامه دادم. دیروز برای کار در اداره پست تقاضا دادم. برای تعطیلات کریسمس آتی کمک راننده استخدام می‌کردند و من سرشار از امید به اداره مرکزی‌شان رفتم. همراه با سیصد مرد و زن دیگر امیدم به یاس بدل شد. در مصاحبه‌ای کوتاه از من پرسیدند چرا می‌خواهم برای اداره پست کار کنم؟ و من جواب دادم به این دلیل می‌خواهم برای اداره پست کار کنم که از یونیفرم‌های قهوه‌ای‌شان خوشم می‌آید. انتظار داشتند چه بگویم؟:  “به این دلیل دوست دارم در اداره پست کار کنم که به عقیده من، این فرصتی است که مهارت ذاتی‌ام را در رهبری به نمایش بگذارم، آن هم در یکی از بهترین شرکت‌های خصوصی تحویل کالا از عصر چاپارخانه تا کنون!”

گفتم از یونیفرمشان خوشم می‌آید و مصاحبه کننده اداره پست، فرم تقاضایم را پشت و رو روی میزش گذاشت و گفت: “دست بردار!!!”

تعطیلات بی دغدغه را میلاد زکریا ترجمه کرده و اثر حاضر در 167 صفحه رقعی با جلد نرم و قیمت 167 هزار تومان چاپ و روانه بازار نشر شده است.

واحد خبرگزاری موسسه گسترش فرهنگ و مطالعات

برای خرید و ثبت سفارش این کتاب کلیک کنید