«برای من غمگین نشوید» سروده چارلز بوکوفسکی و ترجمه سینا کمال‌آبادی، «آن‌ها» سروده فاضل نظری و «بانگ نی» سروده هوشنگ ابتهاج کتاب‌های پرفروش شعر در هفته‌ دوم اردیبهشت بودند.

در میان کتاب‌های شعر منتشر شده در بازار کتاب، استقبال از مجموعه شعر «برای من غمگین نشوید» سروده چارلز بوکوفسکی که با ترجمه سینا کمال‌آبادی از سوی نشر عنوان منتشر شده، این اثر را به عنوان پرفروش‌ترین کتاب شعر در هفته اول اردیبهشت ماه معرفی کرد. این مجموعه‌ شعر که در هفته‌های پیشتر نیز در صدر این فهرست قرار گرفته بود، شامل 44 شعر از بوکوفسکی است که یا در اواخر عمرش و یا بعد از مرگش منتشر شده است. نسخه صوتی این کتاب با صدای حامد خدادادی نیز منتشر شده است.

جایگاه دوم این فهرست نیز به کتاب «آن‌ها» آخرین دفتر از سه‌گانه فاضل نظری اختصاص یافت. این مجموعه شامل 51 غزل، با موضوعاتی عارفانه، عاشقانه و نیز چند شعر آیینی است. فاضل نظری درباره این مجموعه شعرش گفته: غم جان‌مایه آن‌ها نیست؛ اگرچه در شعر عاشقانه از غم گریزی نیست.

«بانگ نی» سروده هوشنگ ابتهاج نیز دیگر کتابی بود که با استقبال خوب مخاطبان در رده سوم پرفروش‌ترین کتاب‌های شعر بازار کتاب تهران در هفته اول اردیبهشت قرار گرفت. این کتاب که از سوی نشر کارنامه منتشر شده، یک مثنوی بلند است که سایه آن را در طول چندین دهه تکمیل کرده است. سایه سرودن این مثنوی را در دهه 40 آغاز کرد و بعد از سال‌ها، سال 1385 کار آن را به پایان رساند.

همچنین «آشویتس خصوصی من» سروده حسن همایون از نشر چشمه، «خویشاوندی با خورشید و باران» سروده پیر پائولو پازولینی با ترجمه ونداد جلیلی از نشر چشمه، «در بند کردن رنگین کمان» سروده غاده السمان با ترجمه عبدالحسین فرزاد از نشر چشمه، «باد و برگ» سروده عباس کیارستمی از نشر نظر، «رنگ‌های رفته دنیا» سروده گروس عبدالملکیان از نشر چشمه، «مجموعه اشعار شاملو» سروده احمد شاملو از نشر نگاه و «گرینه اشعار حمید مصدق» از نشر مروارید از دیگر کتاب‌های شعر پرفروش در هفته گذشته بودند.

ردیفعنواننویسنده/ مترجمناشرقیمت (تومان)درباره کتاب
1برای من غمگین نشویدجارلز بوکوفسکی/ سینا کمال آبادیعنوان12000مجموعه ای شامل 44 قطعه شعر از چارلز بوکوفسکی شاعر و نویسنده شهیر آمریکایی
2آن‌هافاضل نظریسوره مهر5000مجموعه‌ای از 51 غزل، با موضوعاتی عارفانه، عاشقانه و نیز چند شعر آیینی
3بانگ نیهوشنگ ابتهاجکارنامه45000یک مثنوی بلند است که «سایه» آن را در طول چند دهه تکمیل کرده است. سایه سرودن این مثنوی را دهه 40 آغاز کرد و بعد از سال‌ها، سال 1385 کار آن را به پایان رساند
4آشویتس خصوصی منحسن همایونچشمه14000مجموعه‌ای از اشعار عاشقانه و سیاسی حسن همایون در سه فصل «شکنجه‌شده‌ها»، «عاشقانه‌هایی ناتمام برای آنا» و «خرده‌روایت‌هایی از هراس و انزوا»
5خویشاوندی با خورشید و بارانپیر پائولو پازولینی/ ونداد جلیلیچشمه18000مجموعه اشعار سینماگر شناخته شده ایتالیایی
6در بند کردن رنگین کمانغاده السمان/ عبدالحسین فرزادبه گزینشچشمه8000مجموعه اشعار نویسنده و شاعر معاصر عرب به انتخاب و ترجمه عبدالحسین فرزاد
7باد و برگعباس کیارستمینظر12500مجموعه سروده‌های کوتاه عباس کیارستمی
8رنگ‌های رفته دنیاگروس عبدالملکیانچشمه8000مجموعه‌ای از اشعار گروس عبدالملکیان
9مجموعه اشعار شاملواحمد شاملونگاه5500از مجموعه باران شعر معاصر ایران از مشروطیت تا امروز در انتشارات نگاه
10گرینه اشعار حمید مصدقحمید مصدقمروارید7500مجموعه اشعار حمید مصدق

این گزارش، براساس آمار فروش کتاب‌فروشی‌های شهر کتاب‌های مرکزی، ابن‌سینا،شهید بهشتی، چشمه (کریمخان)، افق، امیرکبیر، کتابسرای تندیس، دف، چتر، همیشه و فراموشی تنظیم شده است.

برگرفته از خبرگزاری کتاب ایران “ایبنا”