بازار کتاب تهران در هفته چهارم فروردین با استقبال از مجموعه غزل‌های مرحوم افشین یداللهی همراه بود؛ به طوری که دو مجموعه «جنون منطقی» و «امشب کنار غزل‌های من بخواب» در صدر پرفروش‌های هفته گذشته قرار گرفتند.

استقبال از آثار مرحوم افشین یداللهی در فاصله یک ماه پس از درگذشت این شاعر، آثار او را در صدر فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های شعر هفته گذشته قرار داد و دو مجموعه شعر او رتبه‌های نخست و سوم پرفروش‌ها را به خود اختصاص داد. بر این اساس مجموعه غزل «جنون منطقی» بیش از سایر آثار در سبد خرید علاقه‌مندان به شعر قرار گرفت و در جایگاه نخست این فهرست ایستاد؛ همچنین مجموعه «امشب کنار غزل‌های من بخواب» که به همراه مجموعه پیشین از سوی انتشارات نگاه منتشر شده بود، جایگاه سوم این فهرست را به خود اختصاص داد.

افشین یداللهی 21 دی ماه 1347 در اصفهان متولد شد. این ترانه سرا، کار حرفه‌ای خود را سال 1376 با سرودن ترانه‌ای درباره امام حسین(ع) شروع کرد که با آهنگسازی فؤاد حجازی و خوانندگی خشایار اعتمادی در ارکستر سازمان صداوسیما اجرا شد. یداللهی در آخرین روزهای اسفند سال 95 بر اثر تصادف درگذشت.

اما جایگاه دوم این فهرست به کتاب «آن‌ها» آخرین دفتر از سه‌گانه فاضل نظری اختصاص یافت. این مجموعه شامل 51 غزل، با موضوعاتی عارفانه، عاشقانه و نیز چند شعر آیینی است. فاضل نظری درباره این مجموعه شعرش گفته: غم جان‌مایه آن‌ها نیست؛ اگرچه در شعر عاشقانه از غم گریزی نیست.

«بانگ نی» سروده هوشنگ ابتهاج نیز دیگر کتابی بود که با استقبال مخاطبان در رده چهارم پرفروش‌ترین کتاب‌های شعر بازار کتاب تهران در هفته چهارم فروردین قرار گرفت. این کتاب که از سوی نشر کارنامه منتشر شده، یک مثنوی بلند است که سایه، آن را در طول چندین دهه تکمیل کرده است. سایه سرودن این مثنوی را در دهه 40 آغاز کرد و بعد از سال‌ها، سال 1385 کار آن را به پایان رساند.

همچنین «به سوی تو می‌آیم که نیستی» سروده احمدرضا احمدی از نشر سرزمین اهورایی، «آشویتس خصوصی من» سروده حسن همایون از نشر چشمه، «عاشق شدن در ساعت 25» سروده شیرکو بی‌کس با ترجمه فریاد شیری از نشر سرزمین اهورایی، «رنگ‌های رفته دنیا» سروده گروس عبدالملکیان از نشر چشمه و «نقاشی با کلمات» و «هزاره اول پیش چشمانش» سروده نزار قبانی با ترجمه ایاد فیلی از نشر آوگان از دیگر کتاب‌های شعر پرفروش در هفته گذشته بودند.

ردیفعنواننویسنده/ مترجمناشرقیمت (تومان)درباره کتاب
1جنون منطقیافشین یداللهینگاه35000مجموعه‌ای از غزل‌های مرحوم افشین یداللهی
2آن‌هافاضل نظریسوره مهر5000مجموعه‌ای از 51 غزل، با موضوعاتی عارفانه، عاشقانه و نیز چند شعر آیینی
3امشب کنار غزل‌های من بخوابافشین یداللهینگاه9000مجموع غزل و چند مثنوی از مرحوم افشین یداللهی
4بانگ نیهوشنگ ابتهاجکارنامه45000یک مثنوی بلند است که «سایه» آن را در طول چند دهه تکمیل کرده است. سایه سرودن این مثنوی را دهه 40 آغاز کرد و بعد از سال‌ها، سال 1385 کار آن را به پایان رساند
5به سوی تو می‌آیم که نیستیاحمدرضا احمدیسرزمین اهورایی19500مجموعه‌ای از عاشقانه‌های احمدرضا احمدی
6آشویتس خصوصی منحسن همایونچشمه14000مجموعه‌ای از اشعار عاشقانه و سیاسی حسن همایون در سه فصل «شکنجه‌شده‌ها»، «عاشقانه‌هایی ناتمام برای آنا» و «خرده‌روایت‌هایی از هراس و انزوا»
7عاشق شدن در ساعت 25شیرکو بی‌کس/ فریاد شیریسرزمین اهورایی7500مجموعه عاشقالنه‌های شیرکو بی‌کس
8رنگ‌های رفته دنیاگروس عبدالملکیانچشمه8000مجموعه‌ای از اشعار گروس عبدالملکیان
9نقاشی با کلماتنزار قبانی/ ایاد فیلیآوگان5800این کتاب شامل گزیده‌ای از اشعار دلکش و زیبای نزار قبانی شاعر مشهور معاصر عرب است که این عاشقانه‌ها توسط ایاد فیلی و با زبانی شعرگونه به فارسی برگردان شده است
10هزاره اول پیش چشمانشنزار قبانی/ ایاد فیلیآوگان6500مجموعه‌ای از عاشقانه‌های نزار قبانی

این گزارش، براساس آمار فروش کتاب‌فروشی‌های شهر کتاب‌های مرکزی، ابن‌سینا،شهید بهشتی، چشمه (کریمخان)، افق، امیرکبیر، کتابسرای تندیس، دف، چتر، همیشه و فراموشی تنظیم شده است.

برگرفته از خبرگزاری کتاب ایران “ایبنا”