رمان “اگر اینجا نباشم…” اثر آدام هسلت از برجسته‌ترین رمان‌های سال 2017  که به فهرست نهایی جایزه پولیتزر هم راه یافت به همت انتشارات آوای چکامه به چاپ رسیده است. آدام هسلت زاده 24 دسامبر 1970 در نیویورک آمریکا است. او که از پدری انگلیسی به دنیا آمده، تا نه سالگی در ماسچوست آمریکا زندگی کرد و سپس به مدت سه سال به همراه خانواده در آکسفورد انگلستان ساکن شد اما سرانجام دوباره به ماساچوست بازگشت. اولین تجربه‌ی جدی نویسندگی هسلت با شرکت در کارگاه نویسندگی لُوا شکل گرفت.

آدام هسلت، اگر این‌جا نباشم را چنان استادانه نوشته که تحسین معتبرترین منتقدین و مجلات دنیا را برانگیخته است. او در این رمان روایتی خطی از زبان پنج عضو مختلف یک خانواده را ارائه می‌دهد که هریک، مسائل واحد را از دیدگاه و نقطه نظرات متفاوت خود بیان می‌کنند. هسلت با وجود پنج راوی مختلف، پیوستگی داستان را کاملا حفظ کرده و در فصل‌های مختلف کتاب، دغدغه‌ی هر شخصیت را طوری بیان می‌کند که خواننده کتاب کاملا تحت تاثیر قرار می‌گیرد و با او احساس همدردی می‌کند.

در بخشی از رمان می‌خوانیم:

اوایل آشنایی‌مان، او را آدم ساده‌ای می‌دانستم. شخصیتش طوری بود که که روابط عاطفی را مثل بقیه مردم درک نمی‌کرد. در دنیای کلاسیک قوانین و اخلاق بزرگ شده بود و هیچ چیز درباره‌ی عشق و عاطفه نمی‌دانست. ازدواج را هم یکی از آن قوانینی می‌دانست که باید انجام شوند. البته نمی‌توان گفت که مرا دوست نداشت، فقط این‌که به شیوه‌ی انگلیسی خودش به من عشق می‌ورزید. فکر می‌کنم وقتی مرا ملاقات کرد با خودش گفت احتمالا می‌توانم کمی از انگلیسی بودن دست بردارم و عاشق این زن باشم! حداقل در خلوت که این طور بود…

اگر اینجا نباشم را مهسا دوستدار ترجمه کرده و اثر حاضر در 368 صفحه رقعی با جلد نرم و قیمت 37 هزار تومان چاپ و روانه بازار نشر شده است.

واحد خبرگزاری موسسه گسترش فرهنگ و مطالعات

برای خرید و ثبت سفارش این کتاب کلیک کنید