مجموعه داستان ایرانی «قصه‌های ملی» اثر رضا فیاضی به تازگی از سوی انتشارات مروارید راهی سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شده است. فیاضی این کتاب را  به تمام معلم‌هایی که دوست دارند بچه‌ها کتاب‌خوان باشند هدیه‌ کرده است.

«تلویزیون آمد، عمو یخی، اسماعیل هود، عصمت خانم، سکه هخامنشی، سیکل، تنور، عروس بچه، دخل، دروغگو، شپش، امانتی، حسن مشعوری، ناطور، صندوقچه اسرارآمیز، بستنی مجید، یک اتفاق ساده و شیطان نجیب» عناوین داستان‌هایی است که در این کتاب آمده است.

در بخشی از پشت جلد این کتاب می‌خوانیم: «یک روز، مهمان ناغافل مثل مور و ملخ ریخت سر ما. آقاجانم خانه نبود. دست‌مان هم تنگ. مادرجان می‌خواست آبروداری کند. گفت بروم از خانه‌ی همسایه سیب‌زمینی و پیاز بگیرم برای ناهار، نمی‌رفتم. گر گرفته بودم از خجالت. به هر جان کندن راهی شدم. در زدم. خانم تهرانی که معلم دبستان دخترانه بود در را به رویم باز کرد. (خانم حسینی چون از تهران آمده بود او را خانم تهرانی صدا می‌کردند) با خوش‌رویی پرسید چه می‌خواهم. گفتم. رفت و توی یک کاسه‌ی بزرگ چنددانه سیب‌زمینی و پیاز گذاشت. یک کتاب داستان هم رویش. گفت: «ملی‌جان بخوان. اگر خوشت آمد بده به دوستانت بخوانند تو هم بیا یک کتاب دیگر از من بگیر.»

مجموعه داستان ایرانی «قصه‌های ملی» در قالب 144 صفحه با شمارگان 300 نسخه و قیمت 120 هزار ریال از سوی نشر مروارید منتشر شده است.

عشق هرگز نمی‌میرد

رمان «بلندی‌های بادگیر» اثر امیلی برونته با ترجمه‌ سعیدا زندیان از سوی انتشارات قدیانی، منتشر و در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در غرفه‌ انتشارات قدیانی عرضه شده است.

«بلندی‌های بادگیر» یکی از رمان‌های شاخص کلاسیک دوره‌ ویکتوریا است که امیلی برونته آن را در سال ۱۸۴۷ منتشر کرده است. این کتاب که تنها رمان به جامانده از امیلی برونته است در زمان خود به دلیل ساختار جدیدی که در آن بکار رفته بود و همچنین لحن شاعرانه راوی داستان مورد توجه مخاطبان قرار گرفت و با گذشت زمان به یکی از محبوب‌ترین رمان‌های دنیا تبدیل شد.

داستان در ابتدا توسط شخصی به نام آقای لاک‌وود روایت می‌شود که به منظور فرار از شهر و جامعه شهری، یک اتاق در امارت تراش کراس اجاره کرده. وی در آغاز داستان بسیار از انتخاب خود خرسند به نظر می‌رسد و با روحیه شاد به استقبال شخصیت‌های اصلی داستان می‌رود.

چهار فصل ابتدایی کتاب توسط آقای لاک وود روایت می‌شود و در طی این فصول، با شناختی که راوی نسبت به شخصیت‌های داستان پیدا می‌کند، رفته رفته احساس شاد اولیه خود را از دست می‌دهد و از محیط بیزار می‌شود.

داستان اصلی کتاب، داستان عشق‌ و دلدادگی اعضاء و خدمتکاران دوخانواده ارنشاو و لینتون، و همچنین کینه و عناد میان آنها است. عشق نا فرجام هیت‌کلیف به کاترین ارنشاو و در پی آن رشد حس انتقام جویی نسبت به خانواده ارنشاو در هیت‌کلیف اصلی‌ترین منشأ حوادث داستان است.الن به عنوان کسی که از هنگام خردسالی تا به حال در این دو خانواده خدمتکار بوده، وقایع را با جزئیات و حساسیت هرچه تمام‌تر نقل می‌کند.

انتشارات قدیانی رمان «بلندی‌های بادگیر» را در دو قطع جیبی(720 صفحه و قیمت16000 تومان) و قطع رقعی(508 صفحه و قیمت 30000 تومان) منتشر کرده است.

ماجراهای «خانواده‌ سلطنتی بی‌تربیت‌ها»

کتاب طنز ماجراهای «خانواده‌ سلطنتی بی‌تربیت‌ها» که به تازگی منتشر شده، پنجمین جلد از  ماجراهای «خانواده‌ سلطنتی بی‌تربیت‌ها» است که چهار شماره قبل آن در سال‌های گذشته از سوی کانون به چاپ رسیده است.

راوی جزیره‌ بی‌تربیت‌ها پسری نوجوان است که ماجراهای خود و خانواده‌اش در یک کاخ را تعریف می‌کند. آن‌ها بازماندگان یک سلسله هستند و به عنوان مراقب و راهنما در کاخ باقی‌ مانده‌اند.

در بخشی از جلد پنجم این مجموعه می‌خوانیم: «بعد از شنیدن این خاطره، پادشاه دوربین ژاپنی‌ها را گرفت و به آن‌ها حالی کرد تا پول ندهند، اجازه نمی‌دهد از میدان عکس بگیرند. ژاپنی‌ها هم چند اسکناس نو به عموجان دادند و مشغول کار شدند. پادشاه گفت: اگر چند تا جهانگرد دیگر برای عکس گرفتن از میدان بیایند، می‌توانیم با پولش یک عالمه مرغ سوخاری و آب پرتقال بخوریم.»

جلد پنجم ماجراهای «خانواده‌ سلطنتی بی‌تربیت‌ها» در قالب ۱۶۸ صفحه و قیمت 100 هزارریال از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است.

سی‎اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «یک کتاب بیشتر بخوانیم» و با ریاست سیدعباس صالحی از 13 تا 23 اردیبهشت در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب میزبان علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی خواهد بود.

برگرفته از خبرگزاری کتاب ایران”ایبنا”