اثر تازه منتشر شده شمس لنگرودی با عنوان «تا شادمانه مرا ببیند» که از سوی انتشارات سرزمین اهورایی راهی بازار کتاب شده، با استقبال علاقه‌مندان به این شاعر در صدر فهرست پرفروش‌های حوزه شعر در هفته گذشته قرار گرفت.

بازار فروش کتاب‌های شعر در هفته گذشته با استقبال از مجموعه شعر تازه منتشر شده «تا شادمانه مرا ببینند» شامل گزیده‌هایی از اشعار محمد شمس لنگرودی به همراه مقاله‌ای از علیرضا بهنام درباره کارنامه شعری این شاعر، همراه بود. مقاله ارائه شده در این کتاب که از سوی انتشارات سرزمین اهورایی منتشر شده، به تحولات دوره‌های مختلف شعری شمس لنگرودی، تمایز او با سایر شاعران در دهه 60 و تأثیر او بر جریان شعر در آن سال‌ها و دهه‌های پس از آن، پرداخته است. در کنار این کار، گزیده‌ای هم از تمام دفترهای شعرش بر معیاری که در مقاله در نظر گرفته شده، درج شده است؛ به گونه‌ای که شعرهای انتخاب شده، مسیر شعری و تحولات او را نشان می‌دهند.

همچنین «اسکارلت دهه شصت» سروده سجاد افشاریان دیگر کتابی بود که در هفته گذشته بیش از سایر آثار در سبد خرید علاقه‌مندان به کتاب قرار گرفت. افشاریان از هنرمندان فعال در حوزه‌های تئاتر و سینما است که مجموعه شعر «اسکارلت دهه شصت» اولین تجربه‌ای او در حوزه سرایش شعر بوده که پس از انتشار از سوی نشر چشمه با استقبال خوب مخاطبان شعر همراه شد. او در این کتاب تلاش کرده وجوه مختلف فکر و تخیل را با زبانی ساده ارائه کند. این کتاب 53 شعر را از افشاریان در بر می‌گیرد و موضوع بیشتر این شعرها مسائل و موضوعات عاشقانه است.

اما سومین کتاب پرفروش این فهرست نیز مجموعه شعر «اسمش همین است» سروده علیرضا آذر از انتشارات نیماژ بود. همچنین «ماه و ماهی» سروده علیرضا بدیع از نشر چشمه، «دختر ویولون زن در کوچه‌های برفی آذر ماه» سروده سید علی صالحی از نشر چشمه، «بلقیس و عاشقانه‌های دیگر» سروده نزار قبانی با ترجمه موسی بیدج از نشر ثالث، ««خاطره‌ای درونم هست» سروده آنا آخماتوا با ترجمه احمد پوری از نشر چشمه، «سکوت آینده من است» سروده اریش فرید با ترجمه علی عبدالهی، از نشر دیبایه، «بانگ نی» سروده هوشنگ ابتهاج از نشر کارنامه و «دریاپری کاکل زری» سروده گلی ترقی از نشر فروزان روز از دیگر آثار حاضر در فهرست 10 کتاب شعر پرفروش بازار کتاب تهران در هفته گذشته بودند.

ردیفعنواننویسنده/ مترجمناشرقیمت (تومان)درباره کتاب
1اسکارلت دهه‌ی شصتسجاد افشاریانچشمه10000اولین تجربه شعری سجاد افشاریان شامل 53 شعر درباره مسائل و موضوعات عاشقانه
2تا شادمانه مرا ببیندمحمد شمس لنگرودیسرزمین اهورایی9000بررسی کارنامه شعری شمس لنگرودی به قلم علیرضا بهنام به همراه گزیده اشعار شمس لنگرودی
3اسمش همین استعلیرضا آذرنیماژ7500مجموعه‌ای از اشعار علیرضا آذر در مجموعه پازل شعر امروز انتشارات نیماژ
4ماه و ماهیعلیرضا بدیعچشمه7000اثر تازه منتشر شده‌ای از علیرضا بدیع ترانه‌سرا و مجری سیما
5دختر ویولون زن در کوچه های برفی آذر ماهسید علی صالحیچشمه10000مجموعه‌ای از جدیدترین اشعار سید علی صالحی که مبانی شعر حکمت در آن نمود دارد
6بلقیس و عاشقانه‌های دیگرنزار قبانی/ موسی بیدجثالث10500مجموعه شعری از نزار قبانی از مجموعه شعر معاصر انتشارات ثالث
7خاطره‌ای درونم هستآنا آخماتوا/ احمد پوریچشمه8500گزینه 30 قطعه از شعرهای عاشقانه آنا آخماتوا
8سکوت آینده من استاریش فرید/ علی عبدالهیدیبایه15000عاشقانه‌های اریش فرید و اشعاری دیگر
9بانگ نیهوشنگ ابتهاجکارنامه45000یک مثنوی بلند است که «سایه» آن را در طول چند دهه تکمیل کرده است. سایه سرودن این مثنوی را دهه 40 آغاز کرد و بعد از سال‌ها، سال 1385 کار آن را به پایان رساند
10دریاپری کاکل زریگلی ترقیفروزان روز22000مجموعه شعری از گلی ترقی

این گزارش، براساس آمار فروش کتاب‌فروشی‌های شهر کتاب‌های مرکزی، ابن‌سینا، شهید بهشتی، پاسداران و کتابفروشی‌های چشمه کریمخان، چشمه آرن، افق، امیرکبیر، کتابسرای تندیس، دف، چتر، همیشه و فراموشی تنظیم شده است.

برگرفته از خبرگزاری کتاب ایران”ایبنا”