“آلبر کامو و آندره مالرو: نامه‌ها و متون دیگر” به همت بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه به چاپ رسیده است. در نوامبر 1942، آندره مالرو نسخه‌ی اهدایی افسانه‌ی سیزیف را از آلبر کامو دریافت نمود، کتابی که به طور تاثیر گذار و صمیمانه از چاپ آن حمایت کرده بود. در صفحه‌ی نخست کتاب این جمله به چشم می‌خورد: “تقدیم به آندره مالرو، در کمال تحسین و دوستی.آلبر کامو.” خطابی که حدود ده سال پس از آن، برای تقدیم، در ابتدای عصیانگر نوشته شد اما، محتاطانه‌تر به نظر می‌آمد: “تقدیم به آندره مالرو.دوستدار شما، آلبر کامو.” دوستی میان این دو، پدیده عمیقی بود و در خلال آن نامه‌نگاری‌هایی بینشان اتفاق افتاد. این نامه‌نگاری‌ها بیش از پانزده سال بین آندره مالرو و آلبر کامو جریان داشت. نخستین نامه در 30 اکتبر 1941 نوشته شده و گمان می‌رود آخرین نامه‌ی کوتاه نیز در سال 1959 به قلم آلبر کامو نوشته شده باشد. طی این مدت، کامو به همان نویسنده‌ی برجسته‌ای بدل شد که مالرو از نخستین باری که دست‌نویس بیگانه را خواند آن را احساس کرده بود: عضو فعال گروه تئاتر دوتراوای الجزایر و اندیشمندی متعهد که تمام دنیا او را خواهد شناخت. مالرو نیز به گُلیسم پیوست. او را می‌توان از مبلغان الهام‌بخش این اندیشه‌ی سیاسی به شمار آورد. در سال 1933 هنگامی که جایزه‌ی گنکور از ژانر داستانی دور می‌شد تا به آثاری در زمینه هنر اختصاص یابد، کامو خود را با اشتیاق وقف تئاتر می‌کرد، چیزی که مالرو با آن بیگانه بود. 36 نامه، دیدارها و تبادل‌نظرها، برای گذر از تحسین و رسیدن به واژه‌ی دوستی. احترام و توجه متقابلی که در این نامه‌نگاری‌ها و نوشته‌های کامو و مالرو به چشم می‌خورد حاکی از نقش کلیدی آن‌ها در تکوین مقاله‌نویسی و ادبیات است.

در بخشی از یکی از نامه‌های مالرو به کامو می‌خوانیم:

کاموِ عزیزم

شما در کتاب‌هایتان چشم‌انداز خودکشی پرسوناژها را در ذهن خواننده بیدار می‌کنید، هنگامی که متن به این سو معطوف است دیگر لزومی ندارد در این باره خیلی صحبت کنیم. چه اهمیتی دارد؟ چیزی که اهمیت دارد این است که شما با این دو کتاب، در کنار هم، جایی در میان نویسندگان حال حاضر که حرفی برای گفتن دارند پیدا خواهید کرد و به زودی نیز در آن میان، مخاطبان خاص خود را می‌یابید و جایگاهتان را اثبات خواهید کرد. البته خیلی زیاد نیستند. آن‌وقت است که تازه داستان آن‌ها آغاز می‌شود اما این مطلب دیگری است…

آلبر کامو و آندره مالرو: نامه‌ها و متون دیگر را سوفی دوده گردآوری و ویرایش و اثر حاضر با ترجمه شبنم سنگاری در 200 صفحه‌ی رقعی با جلد نرم و قیمت 24 هزار تومان چاپ و روانه کتابفروشی‌ها شده است.

واحد خبرگزاری موسسه گسترش فرهنگ و مطالعات

برای خرید و ثبت سفارش این کتاب کلیک کنید